Kryteria gatunków gier komputerowych i wideo

Kryteria gatunków gier komputerowych i wideo

Głównym zadaniem gier – zarówno tych komputerowych, jak i na konsole – jest dostarczanie graczom rozrywki na wysokim poziomie. Tytułów na rynku jest naprawdę mnóstwo i cały czas pojawiają się nowe. Producentom gier zależy na tym, aby dotrzeć do jak najszerszej grupy klientów i zaproponować im pozycje, które sprawią, że będą chcieli częściej kupować gry z określonej „stajni”. Za różnorodnością fabuł idzie także różnorodność gatunków.

Osoby, które z tematem są nieco lepiej zaznajomione wiedzą, że na przestrzeni kilkudziesięciu lat zrodziły się całe kategorie tytułów, które można wyróżnić na podstawie zestawu kryteriów. Są to takie cechy jak elementy świata przedstawionego, tryb rozgrywki czy charakter występujących w fabule postaci. Podziały gatunkowe w materii gier nie są do końca sztywne, podobnie jak ma to miejsce w filmie czy muzyce. Bardzo często kilka gatunków przenika się w jednym tytule, co gracze odnotowują zazwyczaj z dużą dozą satysfakcji.

Oznacza to bowiem atrakcyjniejszą zabawę wzbogaconą o elementy, których niekoniecznie można by się spodziewać. Zwykle jednak każda z dostępnych na rynku pozycji ma jakiś dominujący akcent, który sprawia, że zaliczamy ją do RPG-ów, przygodówek czy gier sportowych. Co do różnorodności gatunków i dzieleniu gier na te dedykowane pecetom lub konsolom, nie ma dodatkowych podziałów z uwagi na platformę. Zarówno komputerowcy jak i konsolowcy bez problemu znajdą dla siebie gierki z dowolnego gatunku.

Jest to tym łatwiejsze, że sporo tytułów na PC-ety krótko po swojej premierze zostało wydanych także na konsole.