Pyry z gzikiem i rogale marcińskie czyli kuchnia Wielkopolski

Pyry z gzikiem i rogale marcińskie czyli kuchnia Wielkopolski

Wielkopolska to region, który zajmuje na mapie Polski naprawdę dużo miejsca. Nie jest więc dziwne, że jego tradycja kulinarna warta jest uwagi i zasługuje na to, aby ją lepiej poznać. Jako, że region ten w osiemnastym wieku dostał się pod zabór pruski w kuchni Poznania i okolic jest bardzo dużo wpływów niemieckich.

Przykładem są choćby potrawy z ziemniaków, zwanych przez mieszkańców regionu pyrami. Jada się więc tutaj pyzy ziemniaczane na ostro czyli z mięsem i na słodko z owocami, placki ziemniaczane oraz żelazne prażoki czyli danie z gotowanych i surowych ziemniaków gęsto polane masłem lub skwarkami. W Wielkopolsce, podobnie jak na Śląsku, używa się dużo czerwonej kapusty, a także kapusty kiszonej – to znów znaczny wpływ kuchni niemieckiej.

Daniem z jej wykorzystania jest choćby ciupka z grochem, czyli groch i kapusta kiszona doprawione zasmażką ze słoniny. Jada się tutaj także pyzy drożdżowe serwowane z czerwoną kapustą. Popularnym daniem deserowym jest auflauf czyli omlet ucierany z cukrem i owocami, zapiekany w piecu oraz oczywiście rogale marcińskie, które je się jedenastego listopada.